Aralık 30, 2013

"It's such a New Look!" 1940's \ 2. part

Geçen yazımızda 1940-45 yıllarını incelemiş ve kullanılan kumaşların değiştiğine, etek boylarının kısaldığına, naylon çorapların yok olduğuna şahit olmuştuk.. Şimdi 1940ların kalan kısmını yani 45-49 yıllarına göz atacağız ve günümüzde nasıl 45ler havası yaratırıza çalışacağız :)

In the past post, we looked at 1940-45's and saw changing fabrics were used, lenght of skirts and pants were kept short and disappearing of silk and nylon stockings.. Now, we look at 1945-49's and try to combine with todays fashion :)
Savaş sonrası döneme, 1947 yılında tanıtılan Dior'un "New Look" modası damgasını vurmuştur. 

After the wartime, Christian Dior's "New Look" silhouette, introduced in 1947, marked to the fashion


Bel kısmı iyice daraltılmış, etek boyu uzatılmış ve fırfırlı kabarık etekler giyilmeye başlanmıştır. Savaş döneminde eskileri ve erkek gibi giyinmekten bıkan kadınlar arasında, artık şıklık için giyinmek vardır.

Waistline were narrowed, hemlines were lenghted and ruffle, fluffy skirts were dressed. Among women, who got rid of wearing the olds and like men, dressing for luxury was trend at 1947..


Aksesuar olarak şapka, kolye ya da eldiven kullanmak modadır bu dönemde.

The outfit was usually completed with a hat, jewelry and gloves.Savaş sırasında yaşanan kıtlığın etkilerinden kurtulamayanlar, Dior'a çok kızmıştır bu dönemde, bu kadar kabarık etekleri kumaş israfı olarak görenler vardı.


Dior moda tarihinden yeni bir sayfa açmıştı resmen.. O, çiçek kadını tasarladı.

Dior,who designed the flower woman, wrote a new chapter in the history of fashion.. Günümüzdeki bazı New Look kombinlerini sizin için araştırdım internetten..Hiç yorum yok :

Yorum Gönderme

1-2 kelime de olsa, fikrini paylaş benimle lütfen :)

LinkWithin

link